×

MENU

Pistoolit (1890–1945) Pistoolit (1946–2023) Pienoispistoolit Taskupistoolit Kiväärit (1880–1945) Kiväärit (1946–1999 Kiväärit (2000–2023 Pienoiskiväärit Puoliautomaatit (1900–1945) Puoliautomaatit (1946–2023) Sarjatuliaseet (1900–1945) Sarjatuliaseet (1946–2023) Mustaruutiaseet Haulikot Yhdistelmäaseet Ampumatarvikkeet Arkisto Tähtäinkiikarit Äänenvaimentimet Muut varusteet Metsästysperinteet
Updates Sitemap Cookie Policy
WAFFENLAGER.NET
Firearms Website
  FI     EN

A-TEC H2


Yleistä

Norjalainen äänenvaimennin valmistaja A-TEC, kehitti vuonna 2018 uuden A-TEC H2 (Hertz versio 2) vaimentimen, joka on aiempaa Hertz mallia tehokkaampi ja kestävämpi. Uutta H2-vaimenninta on saatavilla kahta eri mallia, perus H2 ja suurikokoisempi MEGA H2. H2-mallin äänenvaimennin on rakenteeltaan modulaarinen ja siinä hyödynnetään vuonna 2016 kehitettyä, A-TEC Optima 45 vaimentimesta tuttua A-Lock Mini pikalukitusta, tosin saatavilla on myös perinteisellä kiinnityskierteellä varustettuja malleja. Tuotannossa uudet H2-mallit korvaavat vanhat Hertz-mallit.

Uusi H2-malli esiteltiin IWA 2019 asemessuilla Nürnbergissä ja Suomen markkinoille vaimenninmalli saapui alkukesästä 2019.

A-TEC H2
A-TEC H2

Rakenne

A-TEC H2 -äänenvaimentimen 230 mm pitkä runkoputki on valmistettu seosalumiinista. Sen sisälle, resonaattorikammioon on kiinnitetty ruostumattomasta teräksestä valmistetut välilevyt (haittalevyt), jotka jakavat kammion useisiin pienempiin kammioihin. CNC-koneistamalla valmistettu vaimennin, jatkaa asetta vain 150 mm, koska se asennetaan osin piipun päälle, alla olevan kuvan mukaisesti.

A-TEC H2 vaimentimen mitat

Modulaarinen A-TEC H2 -vaimennin koostuu käytännössä, viidestä osasta; kiinnityskappale sekä suukappale ja näiden välissä kolme vaimennusmoduulia. H2 -vaimentimesta voi halutessaan poistaa yhden tai vaihtoehtoisesti kaksi moduulia, jolloin vaimennin muuttuu keveämmäksi ja kompaktimman kokoiseksi.

Mikäli moduuleita poistetaan, heikkenee tietenkin myös vaimennustehokin. Täysimittaisen vaimentimen äänenvaimennuskyky on noin -33 dB, .308 Win kaliiperisen kiväärin laukaisumelusta, mitattuna yhden metrin päästä piipusta.

A-TEC H2 äänenvaimenninta on saatavilla yhdellä, kahdella tai kolmella vaimennusmoduulilla varustettuna. Yhdellä moduulilla varustettua vaimenninta kaupataan nimikkeellä H2-1, kahdella moduulilla varustettuna nimikkeellä H2-2 ja kolmella varustettua, nimikkeellä H2-3.

A-TEC H2 3 moduulia 2 moduulia 1 moduulia
  • pituus 230 mm 189,25 mm 149 mm
  • jatkaa asetta 150 mm 109,25 mm 68,5 mm
  • paino 410 g 332 g 260 g
  • vaimennusteho 33 dB 27-28 dB 20-21 dB
     

Kiinnitys

A-TEC H2 -vaimenninta on saatavilla erilaisilla kiinnityskierteillä varustettuna; A-LOCK MINI, ½”-20 UNF, ½”-28 UNEF, 11/16 UNEF, 5/8 UNEF, 5/8 UNF, 8/16 UNEF, 9/16 UNEF Spigot, 9/16 UNEF Spigot Short, 9/16 UNF, M13x1, M14x1, M14x1 Spigot, M14x1,5, M15x1, M15x1 Spigot, M16x1, M16x1,5, M17x1, M17x1 Spigot, M18x1, M18x,15 ja M18x1,5 LH.

Käytettäessä A-TEC H2 -vaimentimessa A-Lock mini kiinnitystä, vaimentimen voi kiinnittää ja irrottaa aseesta erittäin nopeasti. A-Lock Mini kiinnityksellä, 60 asteen pyöräytys riittää lukitsemaan vaimentimen, piipun päässä olevaan vaimennin kierteeseen kiinnitetty adapteriin. Tavallisissa vaimentimissa on kiinnityskierre, jota saa pyöritellä tovin ennen kuin vaimennin on kiinnitetty tai vastaavasti irrotettu.

Koska kyseessä on vaimentimen pikalukitus, kehottaa vaimentimen valmistaja aina ennen ammuntaa varmistamaan, että vaimennin on varmasti lukittu oikein paikoilleen. Lukituksesta irronnut vaimentaja voi helposti aiheuttaa vaaratilanteen.

Parasta uudessa A-Lock Mini pikakiinnitys systeemissä on se, että piipun vaimennin kierteeseen kiinnitettävästä pienestä adapteriholkista on versiot kaikkiin yleisimpiin vaimenninkierteisiin (ainakin M14x1, M15x1, M17x1 ja M18x1). Näin vältytään turhalta piipun katkaisulta ja uuden vaimenninkierteen ajamiselta piippuun. Lisäksi voidaan vielä mainita, että kiinnitysadapterin ”lukitusharkot”, kestävät paremmin kolhuja ja muuta kulutusta kuin normaali kierre.

Piippu kierre, A-Lock Mini adapteri ja adapteri kiinnitetty piippuun

Huolto

Käytön jälkeen äänenvaimennin tulee irrottaa aseesta ja jäähdyttää. Vaimennin on moduuliensa osalta huoltopurettava. Suurimmat hiukkaset voi ravistaa ulos tai puhaltaa paineilmalla pois. Vaimentimen tulee antaa kuivua kunnolla, niin että ilma pääsee kulkemaan vaimentimen molemmista päistä. Kuivumisen jälkeen vaimentimen sisään voidaan ruiskuttaa aerosolipullosta pieni määrä öljyä.

Modulaarinen A-TEC H2-vaimennin huoltopurettuna

Testiammunta

A-TEC H2 äänenvaimenninta testattiin 20.6.2019, 6.5x55 SE kaliiperisessa Blaser R8 -kiväärissä. Kolmella moduulilla varustettu A-TEC H2 vaimensi laukausmelua todella tehokkaasti ja vähensi rekyylituntemusta merkittävästi. Kun vaimentimesta poistettiin yksi moduuli, kahden moduulin jäädessä paikoilleen, nousi laukausmelu jonkin verran, mutta ei häiritsevästi. Laukausmelun vaimennus väheni yhden moduulin poistamisen ansiosta noin 5 dB. Samalla myös rekyylituntemus kasvoi, jonka ansiosta laukausten osumat hieman nousivat ylöspäin.

Mikäli A-TEC H2 vaimenninta on tarkoitus käyttää eri tilanteissa, eri moduulimäärillä, on suositeltavaa testata ase - vaimenin yhdistelmän käyttäytyminen eri moduulimäärillä. Kun moduuleja poistetaan, pienenee vaimennusteho, mutta myös vaimentimen paino pienenee, joka puolestaan vaikuttaa piipun värähtelyyn ja rekyylituntemukseen. Tämän vuoksi on suositeltavaa suorittaa testiammunta asekohtaisesti, halutulla ampumatarvikkeella ja moduulimäärällä, jotta ase – vaimennin yhdistelmän todellinen käynti selviää.

Suomen aselaki

Nykyisin voimassa olevan aselain mukaan äänenvaimennin on luvanvarainen osa. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että hankittaessa aseeseen äänenvaimennin on ampuma-aseen haltijan pystyttävä esittämään aseen hallussapitolupa vaimentimen myyjälle. Jos ampuma-asetta ei ole, on äänenvaimentimelle oltava oma lupansa, mutta tämä lienee hyvin teoreettinen tilanne, sillä eihän äänenvaimentimella tee mitään ilman asetta.

Tekniset tiedot

A-TEC H2
  • vaimentimen pituus 230 mm
  • jatkaa asetta 150 mm
  • halkaisija 49,4 mm
  • paino 410 g
  • vaipan materiaali Alumiini
  • sisäosien materiaali Ruostumaton teräs
  • kiinnitystapa A-Lock Mini
  • kaliiperit .224, .264, 6.5, .30, .338, .375
  • vaimennus (.308 Win) -33 dB
     

A-TEC

A-TEC on norjalainen äänenvaimennin valmistaja, joka on aloittanut toimintansa vuonna 1999. Yhtiön perusti Anders E. Johansen, aloittaen toimintansa autotallista. Nykyisin A-TEC valmistaa vuosittain noin 20 000 äänenvaimenninta, pääasiassa Pohjois-Euroopan markkinoille. A-TEC toimii 600 neliömetrin kokoisessa valmistushallissa, kymmenen työntekijän voimin, käyttäen valmistukseen kahdeksaa CNC-konetta. Tuotanto kapasiteetti on noin 80 000 vaimenninta vuodessa. A-TEC on tällä hetkellä Euroopan johtava äänenvaimennin valmistaja ja jatkuvan kehitystyön avulla sen on tarkoitus pitää asemansa.


Lähdeluettelo

  • A-TEC H2, url: https://www.a-tec.no, 1.4.2019, 21.6.2019
  • A-TEC H2, url: https://www.verterae.no, 1.4.2019
  • IWA 2019: Modularer Schalldämpfer – A-TEC H2, url: https://www.jawina.de, 1.4.2019
  • A-TEC H2, url: https://www.pvas.no. 1.4.2019

★ 26.4.2019 (✪ 1.9.2019)

Waffenlager.net - Copyright © 2023 Tapio Heiskanen. All Rights Reserved.